Tedd a forró nyári napokat kevésbé izzasztóvá szalonodban
Biztosan észrevetted már, hogy a jó idő beköszöntével és a hőfok emelkedésével megváltoznak az anyagok tulajdonságai és olyan dolgok is történhetnek, amik azelőtt soha. Hogyha ez az első ilyen szezonod, akkor talán kétségbe eshetsz ezektől, ha pedig már tapasztaltál ilyet, de még találtál megoldást ezekre, akkor most segítünk. Néhány „misztikus” történést most megmagyarázunk és arra is adunk tippeket, hogyan oldd meg őket.
A zselék folyékonyabbá válnak
A hőfok emelkedésével a zselé állagú anyagok (alapzselék, építő zselék, fényzselék és még akár az AcrylGel-ek is) veszítenek a sűrűségükből és akár nagyobb mértékben is folyékonyabbá válnak a megszokottnál. Ez akkor lehet kellemetlen meglepetés, ha egyáltalán nem számítunk rá és a munka során csak akkor vesszük észre, amikor befolyt a sáncokba és köttetés után már nem tudunk rajta változtatni. Azért, hogy ezt elkerüljük, két dolgot is tehetünk:
1. Próbáljunk meg sűrűbb műköröm alapanyagokat választani!
Ma már nem csak az műköröm építő zselékből, de az alapzselékből és a fényzselékből is léteznek hígabb és sűrűbb változatok is. Melegben válasszunk a sűrűbbek közül, mert azok a nagy melegben kissé lágyabbá válnak és lehet, hogy ilyenkor pont azt az állagot érik el, amely számunkra kényelmes a mindennapokban megszokott munkához
2. A megszokott anyagot tároljuk hűvös helyen!
Akár hűtőbe is tehetjük műköröm építő anyagainkat, ezzel azonban óvatosan bánjunk, mert ha túlságosan megdermed a zselé, akkor nem biztos, hogy egyáltalán tudunk vele dolgozni, ezért a használat előtt 10-15 perccel vegyük ki a hűtőből. Jó megoldás lehet az is, ha munka közben jégakkura tesszük, így finoman, de folyamatosan hűti az zselé anyagot.
A zselék égetnek
Sokszor megfigyelhető, hogy a nyári időszakban a műköröm zselék kötés közben történő hőképződése erősebbnek érezhető. Ezt több dolog is okozza, többek között a külső hőmérséklet emelkedése, amikor a megszokotthoz képest akár 15-20 fokkal is melegebb van. Ilyenkor a zselék sokkal gyorsabban és hirtelen érik el a kötés során kialakuló magas hőfokot, ezért az érzés jóval intenzívebb, akár égető is lehet. Ehhez még hozzájárul a ma már nagyon népszerű UV/LED lámpák elterjedése, amelyek jóval gyorsabban kötik meg az anyagokat, ezzel párhuzamosan azonban a kötési idő rövidítésével, a kötés gyorsításával a hőképzés is intenzívebb. Mit tegyünk?
1. Smart funkció
Ezt tompítani tudjuk, ha használjuk az uv/led lámpákon található teljesítmény felező funkciót és a teljes kötési idő kb. 1/3 részében ezt a csökkentett módot használjuk, majd a maradék időre kapcsoljuk a lámpát maximális teljesítményre. Sok lámpában már megtalálható az ún. „Smart-funkció”, ahol a műkörmös lámpa lecsökkenti a teljesítményt, majd bizonyos időközönként automatikusan növeli azt, amíg eléri a maximális teljesítményt.
2. Több réteggel dolgozzunk!
Szintén nagyon hasznos megoldás a hőképzés csökkentésére, ha az körömre az anyagfelvitelt 1 vastagabb réteg helyett 2 vékonyabb réteggel végezzük el, így egyszerre csak vékonyabb anyag hőképződését érzi a Vendég, amely így jóval gyengébb lesz, mint a vastag réteg esetén.
3. Hűsítsük anyagainkat!
Ezesetben is segíthet, ha kissé lehűtjük az műköröm alapanyagot, hiszen az alacsonyabb kiindulási kötési hőmérséklettel csökkenthetjük a hőképződést is.
A porcelán műköröm alapanyag gyorsabban köt
Talán ezt a problémát a legkönnyebb és leggyorsabb orvosolni, a kötés sebességét ugyanis a levegő hőfoka szabályozza porcelán alapanyagok esetén.
1. Néhány hőfok változás már csodákra képes. Ha van légkondícionáló a helyiségben, akkor érdemes azt bekapcsolni.
2. Emellett remek eredményt érhetünk el akkor, ha a liquidet 15-20 percre a hűtőbe tesszük és munka közben a liquides üvegcsédet jégakkura helyezzük, így folyamatosan hűteni tudja munka közben is.
3. Végül, ha egyik megoldás sem bizonyul elégnek, akkor válasszunk egy lassabb kötésű liquidet, amely a magasabb hőmérséklet ellenére is kényelmes munkatempót biztosít.
Perfect tipp: A liquid felmelegedését csökkenthetjük, ha dupla falú, hőkiegyenlítő porcelán műköröm liquid kerámia tartóba öntjük, amely segít, hogy a hűvös anyag meg tudja tartani a hőmérsékletét.
Ezzel a néhány aprónak tűnő, de hasznos trükkel a saját munkánkat is könnyíthetjük és a Vendég szolgáltatás közbeni élményét is fokozhatjuk.Sose gondoltuk volna, hogy az alapképzésben megtanult „mini kémia órának” a kötési folyamattal és a kötésgyorsítókkal még hasznát vesszük, ugye? :)
Darabos Évi