Nagy ecset kisokos. Mikor melyiket használjam? – 2. rész
Az építő ecsetek áttekintése után vegyük sorra a díszítő ecseteket is. Blogbejegyzésünkből megtudhatod, mi a legfontosabb szempont kiválasztásuknál, melyek a legnépszerűbb típusok.
A csoportosítás megegyezik az építő ecsetekével:
- A szőr típusa szerint lehet: műszőr és természetes szőr.
- A forma szerint pedig a teljesség igénye nélkül lehet: hegyes, egyenesre vágott, kerekített, legyező.
Műszőr vagy természetes?
A szőr típusa szerint hasonló a csoportosítás, csak kicsit bővebb az ecsetek tárháza. A műszőr ecseteket főleg zselékhez használjuk, mivel könnyen lecsúszik róluk az anyag, nem húzódik fel az ecset végéről a foglalat irányába, és kevésbé sérülékenyek.
A természetes szőrt ritkán, de használjuk zselés díszítésekhez; festésekhez leginkább a vékony, mini ecseteket apró mintákhoz, mivel a természetes szőr a végén elvékonyodik, így hajszál vékony vonalakat tudunk vele készíteni. Ezt a szőrtípust inkább porcelán díszítésekhez, illetve akrilfestéshez és akvarell festékeknél használjuk, ahol fontos, hogy az ecset fel tudja szívni, majd magából kiengedni a szükséges folyadékot.
Forma – a legfontosabb szempont
Díszítő ecseteknél azt, hogy mire használjuk az adott ecsetet, leginkább az ecset formája határozza meg. Itt most a végtelen lehetőségek mellett a legnépszerűbb 6 típusú ecsetet vesszük sorra:
1. vékony szőrű hegyes ecset henger foglalattal: különböző hosszúságban elérhető, általában vékony, nagyságrendileg 1mm vastagságú ecsetek a rövid és hosszú, vékony vonalak festéséhez (pl. Short, Long, Medium), akár kontúrok festése, akár francia mosolyvonal festése.
2. lapított foglalatú, kis háromszög formájú: eredeti célja a 3D porcelán díszítések készítése, amelynek nyomán a gyurmazselékhez is remekül használható. Emellett kiválóan alkalmas zselés festéshez, árnyékolásokhoz (pl. 3D #2 ecset).
3. hegyes végű, henger foglalatú: eredetileg akvarell festéshez tervezték, mert vastagabb töve kiváló a szélesebb részekhez és az akvarell festék terítéséhez, vékony pontban végződő hegye pedig az apró részletek kialakításához, kontúrozáshoz. Emellett azonban kiválóan használható gyurmazseléhez és zselés festéshez, árnyékoláshoz, wet-on-wet festésekhez is (pl. Akvarell ecset).
4. lapított foglalatú, egyenesre vagy ferdére vágott: főleg egylendület technikához ideálisak, vékony élük és éles sarkaik tökéletesen alkalmasak az egymozdulat festésekhez (pl. Diamond combo vagy One move #1 ecset), legyen szó zselével vagy akrilfestékkel készült technikáról. A ferde változatot alkalmanként szokták használni francia vég festéséhez, illetve a mosolyvonal törléséhez is.
5. lapított foglalatú kerekített végű: az ún. macskanyelv ecseteket (pl. Műköröm Díszítő Ecset Art & Paint) kimondottan virágszirmok festéséhez találták ki, de most már bármilyen minta festésére használjuk, kihasználva azt, hogy gyönyörűen lehet a lapjával, az élével és ezek kombinációival is festeni, legyen szó festőzseléről vagy akrilfestékről.
6. Ombre ecset: speciális ecset, ahol az ecset töve tömött szőrű, amely a vége felé megritkul, ezáltal könnyítve az ombre színátmenet kialakítását, főleg géllakkok esetén. Emellett nagyon jól használható csillámos, effektes géllakkok vagy zselék elmosásához is.
Látható, hogy rengetegféle forma létezik, és ezeket kombinálva a szőrtípussal, illetve a méretekkel, számos területen felhasználhatóak. Próbáljunk erre, mint ajánlóra tekinteni, használjuk őket kreativitásunknak megfelelően. Ha az ecsetek forgatagában jól jönne egy kis útmutató, olvasd el előző, Nagy ecset kisokos. Mikor melyiket használjam? – 1. rész című cikkünket is!
Cikk szerzője:
Darabos Évi