Hogyan válassz helyesen az online tanfolyamok közül?
A megváltozott helyzet miatt a képzési rendszerek átalakultak, egyre több az online és virtuális tanfolyam, oktatás, melyekre azok is felfigyeltek, akiknek nincsen megfelelő szakmai hátterük. Hogy hogyan lehet kiszűrni a professzionális tanfolyamokat, arról Darabos Évit a Perfect Nails műkörmös szakoktatóját kérdeztük.
Oktatók
Mielőtt tanfolyamot választunk, előtte nagyon fontos, hogy informálódjunk az oktatóról. Nézzük meg korábbi munkáit, videóit és vizsgáljuk meg, hogy milyen minőségű munkákat ad ki a kezéből. Fontos megtudni, hogy szalonban dolgozik-e, mivel az oktatások fő témái általában a szalon munkák. Az az oktató, aki nem szalonban dolgozik, és csak egy-egy körmöt készít el, az nem biztos, hogy olyan praktikus információkat tud átadni, ami a szalonmunkára vonatkozik.
Jó, ha elérhetőek értékelések az oktatóról, vélemények az oktatásairól, a tanfolyamot elvégzett tanulók munkáiról láthatóak képek. Ebből sok információt lehet kapni arról, hogy az oktató vajon mennyire érthetően magyaráz és mennyire jól lehet elsajátítani a tananyagot.
Azonban azt se felejtsük el, hogy ennél az oktatási formánál sokkal több múlik a tanulón, a figyelmén, szorgalmán, hiszen az, hogy mennyire odafigyelve nézi a videót és gyakorol, az csakis rajta múlik.
Képzések hossza
Nagyon fontos a képzések hossza, hogy pontosan meg legyen adva a téma és a hozzá tartozó tartalom. Sok helyen ez nincsen kifejtve, ami nagy hiba, mertnem tud következtetni a tanuló arra, hogy az adott tematika alapján minden információt megkap-e. A tartalomnak azonban arányban kell lenni a tanfolyam hosszával. A megfelelő hosszúság azt jelenti, hogy a részletek minden pontjára megfelelő idő jut, tehát egy fél órás tanfolyam is lehet jó, ha egy körömről vagy rövidebb témáról van szó, de lehet egy 5 órás tanfolyam is rossz, ha nincsen szó benne a részletekről és ha kimaradnak fontos lépések.
Eszközök fontossága
A tanfolyamon felhasznált eszközökről előre nem lehet tájékozódni, de ha az oktató korábbi munkáit megnézzük, akkor azért lehet következtetni arra, hogy milyen minőségű és márkájú eszközökkel dolgozik.
Minőség
Érdemes megnézni a videók minőségét is, az élő videók nem tudnak olyan minőséget adni, mint a rögzített full HD videó. Fontos, hogy hány kamerával, hányféle szögből lehet nézni az oktatást, sokszor jó, ha több irányból is látható egy-egy lépés.
Tanfolyam ára
Az ár szintén fontos lehet a kiválasztás szempontjából. A nagyon olcsó tanfolyamnak oka van, ha csak nem tudatosan egy stratégia része. Ebben az esetben nem mondanám, hogy ez feltétlenül jó, bár kivételekkel mindig lehet találkozni. Egy jó minőségű online oktatás megtervezése, felvétele, utómunkája több napot vesz igénybe, ha ezt valaki fillérekért kínálja, ott gyanakodni lehet, hogy esetleg ez a minőség rovására megy – állapítja meg Darabos Évi.
Konzultáció
Talán az egyik legfontosabb szempont a tanfolyam kiválasztásánál, hogy lehet-e és ha igen, milyen módon van rá lehetőség konzultálni az oktatóval. Ha a tanulók megnézik az anyagot, utána biztosan felmerülnek kérdések, amikre fontos, hogy megkapják hamar a szakmailag hiteles válaszokat. Ugyanez történik akkor, amikor elkezdenek otthon gyakorolni. A legjobb, ha tudnak kérdezni, akár fotókat küldeni az egyes fázisokról, amit az oktató szakmailag megnéz és tanácsot ad a javításra, vagy a helyes módszerre.
A legjobb, ha a videókat többször is vissza lehet nézni. A tanulónak az a legcélravezetőbb, ha először végig nézi a tanfolyamot, kijegyzeteli, majd lépésről lépésre, kisebb részenként haladva elkezdi gyakorolni.
Nehézségi szint
Fontos, hogy mindenki a saját szintjéhez mérten végezzen el tanfolyamokat. Aki még kezdő, az kezdje az alapokkal, mint előkészítés, sablonfelhelyezés, anyagkezelés, egyszerűbb formák és csak ezután lépjen tovább bonyolultabb technikákra. Ha valaki díszítéseket tanul, akkor kezdje anyagismerettel, anyaghasználattal, egyszerűbb mintákkal és csak utána foglalkozzon a speciálisabbakkal. Sokszor egymásra épülnek a tananyagok, ahol oktató ajánlását érdemes megfogadni.
Tehát még egyszer röviden, mire figyelj a tanfolyam kiválasztásánál:
1. Oktató személye és korábbi munkái
2. Tematika és a pontos tartalmi felsorolás
3. Korábbi vélemények tanulóktól
4. Konzultációs lehetőség legyen mindenképpen
5. Videó, hanganyag minősége jól látható és érthető legyen
A Perfect Nails szakértői csapata folyamatosan készül nektek online tanfolyamokkal. Jövő héten szerdán (04.22.) és szombaton (04.25.) lesznek online oktatásaink, melyekről a részleteket az oldalunkon és a Facebook csoportunkban is hamarosan megtalálsz. Az oktatást Facebook live-on követheted végig.