Hogyan vágj bele a szakmába frissen végzettként?
Cikkünk előző részeiben megvizsgáltuk az alkalmazotti jogviszony előnyeit és hátrányait, illetve ezzel összehasonlítottuk a bérleti díjas rendszert. Erről IDE kattintva olvashatsz!
Emellett a kettő „tiszta” verzió mellett lehetőséged van egyéb, kombinált megoldásokra is. Lássuk mik is ezek?
Bérleti díj százalékos módszerrel
Ennél a megoldásnál az alaphelyzet a normál bérleti díjas rendszerhez hasonló, tehát függetlenül, vállalkozói engedéllyel béreled a helyiséget, de a bérleti díj nem havi fix összeg, hanem a bevétel bizonyos százaléka.
-
Előnye
Ennek a megoldásnak a legnagyobb előnye a normál bérlés előnyein felül, hogy amíg kevés bevételed van, addig jóval alacsonyabb a bérleti díj költséged, mint normál, fix díjas megállapodás esetén. Így könnyebben elkerülhető vagy legalábbis minimalizálható az az időtartam, amíg az első időkben még kevés vendéged van és esetleg veszteséget termelsz. A te vállalkozásod kezdeti kockázatát és a veszteséget így tehát kicsit másra, a főbérlőre terheled.
-
Hátránya
Ebben az esetben a legnagyobb hátrányt egy idő után fogod csak érezni, hiszen ha sikeres leszel és sikerül jó forgalmat generálnod, akkor egy idő után már elő fog fordulni, hogy a nagyobb bevétel a százalékos számítás szerint már magasabb bérleti díjat fog eredményezni, mintha fix díjért bérelnéd a helyiséget.
Mit tehetek ilyenkor?
Ilyenkor sokszor felmerül a kérdés, hogy már nem éri meg ez a rendszer és átváltasz fix díjas, ezáltal olcsóbb bérleti díjas verzióra. Éppen ezért sokszor ezt a megoldást, fix, határozott idejű bérleti szerződéssel szokták kötni, hiszen azt a terhet, amelyet az első időben átvett tőled a helyiség tulajdonosa, idővel szeretné visszakapni. Ebben az esetben a határozott idejű szerződés lejárata előtt nem mondhatod fel a szerződést vagy csak jelentős kötbér megfizetésével, jól gondold át, hogy nagyjából milyen ütemezéssel, milyen bevételekre és kiadásokra számíthatsz, hogyan tervezd a vállalkozás eredményét.
Nyitott könyv leszel!
A másik hátránya ennek a módszernek, hogy mivel a bérleti díj a te bevételeden alapszik, azt köteles vagy megosztani a főbérlővel, amit sokan nem szívesen tesznek meg. Ráadásul ebben az esetben a főbérlő általában fokozottabb figyelmet fordít ennek az elszámolásnak az ellenőrzésére – ez az elszámolás pedg adott esetben feszültséget generálhat.
Jól látszik tehát, hogy ez a megoldás kezdetben nagyon vonzónak tűnik és valóban nagy segítség az induló vállalkozásnak, de a későbbiekben, hosszabb távon nem feltétlen működőképes. Senkitől sem várható el, hogy reálisan másnak a vállalkozását finanszírozza. A normál eset az, ha mindenki profitot szeretne elérni, így a főbérlő részéről is érthető, hogy hosszabb távon vizsgálva, a bérbeadásból nyereséget szeretne termelni.