Árkalkuláció, avagy cselezd ki a vészhelyzetet: költségek
A koronavírushoz kapcsolódó helyzet talán sokakat elgondolkoztatott azzal kapcsolatban, hogy hogyan is kellene majd újrakezdeni. Vajon az amit és ahogy a múltban csináltunk jó volt? Érdemes lenne változtatni a dolgokon? Talán ezt a helyzetet úgy is felfoghatjuk, hogy egy lehetőség a korrekciókra, egy bizonyos fokú újrakezdésre.
Vészhelyzet következményei
Sokan már az első napokban úgy döntöttek, hogy azzal próbálják segíteni a járvány terjedésének lassítását, hogy bezárják a műkörmös szalont. Ez egy nagyon felelősségteljes döntés, ugyanakkor hatalmas áldozatot követel, hiszen ilyenkor a bevétel gyakorlatilag teljesen kiesik egy körmös számára. A kiadások ugyanakkor továbbra is maradnak: szerencsés esetben a bérleti díjnál sikerül valamilyen kedvezményes megoldásban megállapodni, az adókat sokaknak mérsékelték, de a lakhatással kapcsolatos költségek, az étkezés, a megélhetés költségei megmaradtak.
Nagy segítség egy ilyen helyzetben, ha van egy olyan korábban képzett tartalékunk, amihez tudunk nyúlni és ami ilyenkor kisegít a bajból. Sokan azonban azzal szembesültek, hogy vagy egyáltalán nem képeztek ilyen tartalékot vagy az olyan csekély mértékű, hogy 1-2 hétnél több időre nem fedezi a kiadásokat. Ezen pedig a jelen helyzet tanulságaként érdemes változtatnunk.
Felülvizsgálat
Ha tartalékot szeretnénk képzeni, akkor elengedhetetlen, hogy a bevételünk több legyen az összes kiadásunknál. Ha ez nincs így, akkor vagy úgy tudjuk elérni, ha csökkentjük a kiadásokat vagy ha növeljük a bevételünket. Először is érdemes felülvizsgálni a kiadásainkat, hogy vajon mindenre valóban szükségünk van, amire havonta jelentősebb összegeket költünk?
Jó módszer valamilyen módon rögzíteni, kategorizálni és havi szinten összesíteni azt, hogy mire is költjük a bevételünket. Sokszor mi magunk is meglepődünk, ha kiderül, hogy a naponta csak 500 - 1000 Ft-os apróság (egy müzli, egy kávé, egy energiaital) éves szinten akár 100 - 150 000 Ft-ot is elvisz a bevételünkből, ami csak egyetlen apróság a sok közül.
Kategorizálás
A kategorizálás ahhoz is segítséget nyújt, hogy helyesen ítéljük meg a kiadásainkat.
Fix, minden hónapban jelentkező
Vannak fix, minden hónapban előforduló, előre kiszámítható költségek, amelyek mindentől függetlenül jelentkeznek.
- munkával kapcsolatos fix költségek: a körmös szalon, asztal bérleti díja, hiteltörlesztések, a műkörmös szalon fix rezsije, adók és járulékok, könyvelő, telefon előfizetés
- magánélet fix költségei: a lakás bérleti díja, hitertörlesztések, a lakás fix rezsije, gyermek oktatási költségei, autóval, állatokkal kapcsolatos költségek
Változó költségek
Vannak változó költségek, amik függenek például attól, hogy dolgozunk-e vagy adott esetben mi is tudunk rajta változtatni, mérsékelni.
- munkával kapcsolatos változó költségek: a szalon rezsijének változó része, ami fogyasztás alapján változik, utazási költségek, anyagköltség, takarítószerek, oktatások költségei, új gépek-berendezések költségei, esetleges karbantartások-javítások költségei
- magánélet változó költségei: a lakás rezsijének változó része, ami fogyasztás alapján változik, utazási költségek, élelmiszerek, orvosi költségek, autóval kapcsolatos költségek, ruhák-cipők-tartós fogyasztási cikkek költsége, szórakozás, étterem, edzés, szépészeti szolgáltatások, takarítószerek, javítások-felújítások költségei
Ezeknél a tételeknél lesznek olyanok, amelyeket szükség esetén akár le lehet csökkenteni nullára (pl. utazási költség - ha nem kell munkába járni, szórakozás, étterem) és lesznek olyanok, amit minimalizálni lehet (pl. ruhák, cipők, élelmiszerek), ez utóbbi tételeknél meg kell határozni, hogy mi az a havi összeg, ami mindenképpen szükséges a létfenntartáshoz - ezek innentől fix költségként tekinthetőek.
Összesítés
Az összesített fix költségek lesznek azok, amelyeket mindenképpen, bármi is történik, a háztartás bevételeinek fedezniük kell, a változó költségeknél pedig bizonyos keretek között a bevétel függvényében tudunk gazdálkodni, változtatni.
Ha érdekel, hogy a kiadásokon túl mire érdemes még figyelned az árkalkuláció során, kövesd nyomon a cikksorozatot! ;)
Darabos Évi