5+1 körmös tipp a nyári forróságra!
A nyár a felhőtlen pihenés, a kikapcsolódás időszaka, nem csoda hát, hogy rengetegen alig várjuk, hogy beköszöntsön az igazi, hamisítatlan nyár. A szalonmunkában azonban jócskán megnehezíti a dolgunkat az ebben az időszakban tapasztalható extrém napsütés és az UV fény.
1. UV lámpa a nap erejével
Az napfénnyel együtt érkező UV fény nem csak az utcán, de az ablakon át is tud kellemetlen meglepetéseket okozni. Az üvegen átszűrődő UV fény akár néhány másodperc alatt is képes megkötni az UV-ra/LED-re kötő anyagokat, így ha olyan helyen dolgozunk, ahol ablak vagy akár kirakat található, mindenképpen ügyeljünk arra, hogy az ecseteink, tégelyeink, üvegeink úgy legyenek elhelyezve, hogy ne érhesse őket a fény.
- Az ecseteket mindig a fém kupakjukat visszatéve tároljuk, ha erre nincs lehetőség, akkor vagy fejjel lefelé ecsettartóba vagy fiókba tegyük el őket, munka közben pedig a legbiztosabb, ha papírtörlővel letakarjuk.
- A tégelyeket, üveges zseléket soha ne hagyjuk a napon munka közben sem, mert pillanatok alatt, hártyaszerűen meg tud kötni a tégelyben a felső réteg vagy az üveg szélén az anyag olyannyira, hogy 1 perc alatt akár az egész tégely zselénk megköthet.
- Ne feledkezzünk meg az ecsetes anyagok ecseteiről sem – az asztalra letéve ezekbe az ecsetekbe is 20-30 másodperc alatt beleköthet az anyag. A tégelyekre minden egyes anyagfelvétel után tegyük vissza a tetőt, az üveges anyagokat pedig naptól védett, árnyékos részre helyezzük.
- Extrém esetben, ha a munkafelülethez süt a nap, akár anyagfelvitel közben is megköthet az anyag, annál kínosabb pedig nincsen, mint amikor a félig kész köröm a napon egybeköt az ecsetünkkel.
Mit tehetünk?
Érdemes az ablakot UV szűrő fóliával bevonni, de sajnos van olyan időszak, amikor olyan extrém magas az UV sugárzás, hogy ez sem elég. Ilyenkor jó szolgálatot tesz egy lehúzható roló vagy egy mozgatható paraván, ami biztosan elzárja a munkaterületünket a naptól.
2. Magas hőmérséklet – folyékonyabb zselék
A melegben a zselés anyagok jóval lágyabbak lesznek, így építő zselékből, lakkzselé alapokból vagy fedőzselékből is érdemes alapvetően sűrűbb anyagokat választani, amelyek a nagy melegben visszalágyulva kellemesen kezelhetővé válnak.
Ha mégis ragaszkodunk a megszokott anyagainkhoz, akkor tehetjük őket hűvös helyre vagy akár hűtőbe, esetleg munka közben jégakkura állíthatjuk. Azonban mindegyik esetben munka közben lágyabbá fog válni az anyag, így mindenképpen jóval gyorsabb anyagfelvitelre lesz szükség.
Összességében a folyósabb anyagok miatt alkalmazzuk többször a gravitációs technikát az oldalsó elfolyások megakadályozására.
3. Magas hőmérséklet – gyorsabb kötés
A meleg hatására a porcelán is jóval gyorsabban köt. Ilyenkor lehetőségünk van akár lassabb kötésű porcelán port és/vagy liquidet választani.
Itt is jó megoldás, ha hűtőbe tesszük a liquidet, illetve olyan, dupla falú porcelán tartót használunk, amely jobban tartja a liquid hőmérsékletét, nem engedi gyorsan felmelegedni. Erre kiválóan alkalmas a Porcelán Műköröm Liquid Tartó.
4. Fokozott hőérzet
Ilyenkor nyáron sokszor tapasztaljuk, hogy jobban égetnek az anyagok. Ez is összefügg a magas hőmérséklettel, hiszen legalább 10 fokkal magasabbról indul a kötési folyamat, ráadásul a vendég testhőmérséklete is jóval magasabb, illetve az extrém kánikulában a szervezetünk fokozottan érzékenyebb mindenfajta külső hatásra.
Érdemes olyan anyagokat választani, amelyek kevesebb hőképződéssel kötnek. Ilyen példáunk a No Burn Gel – Átlátszó műkörömépítő zselé.
Mit tehetünk?
Mindenképpen közvetlenül csökkenti a hőképződést, ha használjuk a lámpa teljesítményfelező funkcióját vagy nem egyetlen vastag, hanem több vékonyabb rétegben visszük fel az anyagot.Ne felejtsük el, hogy ez a hőképződés az építő zselék mellett az alapzseléknél és a fényes – vagy matt fedőknél is végbemehet.
5. Gépek túlmelegedése
Extrém kánikulában a gépeink is képesek túlmelegedni. A folyamatos használatban lévő UV/Led lámpa nyáron szinte felforrósodhat, még akkor is, ha van benne ventilátor.
Szerencsére a mai modern lámpák már nagyon hamar visszahűlnek, így ha váltott kézzel ugyanazzal a lámpával dolgozunk, akkor elegendő trükk az, hogy 1-1 alkalommal nem folyamatosan köttetjük a lámpában lévő kezet, csak 30 másodpercig, majd amíg befejezzük a másik kezet, 10-20-30 másodpercig ki tud hűlni a lámpánk.
A csiszológép esetén is érzékelhetjük, hogy jobban égetnek a fejek vagy akár maga a kézi egység melegszik. Próbáljuk meg, hogy a magas fordulaton történő munkát nem mindkét kézen, hanem egyszerre csak az egyik kézen végezzük el. Ilyenkor végezzünk más munkafolyamatot (pl bőrfeltolás, bőrvágás, kézi reszelővel formázás), közben pedig az elszívóra helyezve a kézi egységet gyorsíthatjuk a visszahűlést.
Emellett fokozottan ügyeljünk arra, hogy munka közben folyamatosan mozgassuk a gépet, ezzel is csökkentve a hőképződést.
+1 UV sugárzás - sárgulás
A rendkívül magas UV sugárzás erősen igénybe veszi a színeket is, néhány nap-hét után sárgulást okozhat, ezért használjunk olyan fedőfényt, amely UV protector formulával megakadályozza a színek fakulását, sárgulását.
Fedőzseléinkről itt olvashatsz részletesen:
Fedőzselék – Igazodj el az útvesztőben
Cikk szerzője:
Darabos Évi